• بسیار نوشتم، بسیار خواندم، بسیار ملاقات بزرگواران بسیار مرا بسیار تغییر داد. خلوت اتاق من جای اندیشیدن بود و شنیدن بیش از نوشتن. اکنون احساس می‌کنم که بسیار بسیار شده است مرا سماع در بازار و فریاد بر مناره!


  ادامه مطلب... • مرغ آمین گوی، دور می گردد، از فراز بام، در بسیط خطّه ی آرام، می خواند خروس از دور، می شکافد جِرم دیوار سحرگاهان، وز بر آن سرد دود اندود خاموش، هرچه با رنگ تجّلی، رنگ در پیکر می افزاید می گریزد شب صبح می آید.


  ادامه مطلب... • سبز بر تن می کنی و تبسم لبان تبدارت شعله شمعی شود در بزم باده نوشان. چون ماهی قرمز در تنگ زندگی آنان که گردش ساغر و پیچش مویت بینند به سماع برمیخیزی.


  ادامه مطلب... • شاید از معجزه عصای موسی بر دریا! اگر آنقدر هوای اتاق من خفه است که کلام جای خود دارد، حتی نفس بر سینه سنگینی می کند، همان نگویم بهتر است.


  ادامه مطلب... • سالها پیش وقتی کودکی ده دوازده ساله بودم کتابخانه کانون پرورش کودکان و نوجوانان با فاصله ای نه چندان از خانه مان در کوی ویلا بود که گهگاه به آن سر می زدم.


  ادامه مطلب...

باز هم انتظار

دوباره دختر رویا به رنگ تنهایی
به رنگ وسوسه ی یک پری دریایی

هزار سال پس از تو نظر به من دارد
کنار منظره ی ساحلی تماشایی

دلم گرفته ولی از زوال این خورشید
از التهاب نفس های شهر دانایی

از این که بی غم باران کسی قسم می خورد
به روح پاک زمین در کمال رسوایی

به خواب های طلایی پناه خواهم برد
مگر مرا ببرد با خیال تو جایی

به سنگ های مزار نگفته ها دیدم
نوشته بود به آبی چرا نمی آیی؟!

خدا کنار من آمد حضور او حس شد
مثال مویه ی مردی به شکل لالایی

این هم غزلی از مهمان گرانقدر اتاق من، آقای کیان که شنیده بودم اهل دل است و صاحب قلم، اما نمی دانستم چنین نغز می سراید. از من خواسته بود که نظرم را راجع به این غزل بگویم. از آنجا که ایشان و قلم خوش رقصشان نیازی به تعریف و تمجید من ندارند، فقط یک ایراد که جناب آقای کیان، حافظ و سعدی بودن سخت است، باید قبول کرد. اما شاعران فقط آنها نیند که در رزم با تجزیه و ترکیب کلمات و جملات پیروزند و قافیه مومی است در دستان آنها چون حافظ و سعدی و ملای روم. شاعران آنانند که چون شما زیبا می اندیشند، زیبا سخن می گویند، و زیبا می زیند. نیما و سهراب بودن بسیار آسان تر است البته برای آنان که شاعرند.

1388/06/15

تعداد بازدید:1603
نظرات شما

مسئولیت نظرات ارائه شده در این صفحه با شخص نویسنده آن است و اینجانب فقط مسئول پاسخ های خود هستم.