• عقل از کف داده و دل در دست گرفته اند و از بزرگی این دل بهره برده و در پی کشف دور دستهای فیزیک و متافیزیک هستند. از غیب می گویند، فلسفه خلقت انسان در روز ازل می دانند و از سرانجام تاریخ می نویسند


  ادامه مطلب... • ظاهرا هر که در این طریق پیشتر رفته سولاتش نیز پیشتر رفته و بر ابهاماتش افزون گشته. می روی تا بدانی و با هر گام بیشتر دانی که نادانی.


  ادامه مطلب... • گاهی قصد گفتن حرفی نداری و خود سر ریز می شود! گاهی به حرف می آورند ترا! گاهی اگر پاسخ نگویی گمان می کنند که لالی! گاهی سخن می گویی به امید شنیدن حتی یک کلمه از آنکه ...


  ادامه مطلب... • گاهی حرفی زده می شود که قصد گفتن نداشته ای! گاهی به اشتباه متنی منتشر می شود که قصد انتشار نداشته ای! بعدا باید بر آن عکسی افزود و خلاصه ای.


  ادامه مطلب... • بسیار نوشتم، بسیار خواندم، بسیار ملاقات بزرگواران بسیار مرا بسیار تغییر داد. خلوت اتاق من جای اندیشیدن بود و شنیدن بیش از نوشتن. اکنون احساس می‌کنم که بسیار بسیار شده است مرا سماع در بازار و فریاد بر مناره!


  ادامه مطلب...

پیشنهاد به وزارت علوم تحقیقات و فناوری

چندی است در رقابتی بسیار شدید و با هیجان، موسسات و دست اندرکاران آموزش عالی کشور شامل موسسات زیر نظر وزارت علوم مانند دانشگاههای دولتی، دانشگاههای پیام نور، دانشگاههای غیر انتفاعی، دانشگاههای جامع علمی کاربردی و همچنین واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی اقدام به پذیرش و آموزش حجم عظیمی از دانشجویان که سرمایه هنگفتی از جامعه را تشکیل می دهند نموده اند. چند نکته در این خصوص توجهات لازم را می طلبد. اول اینکه وقتی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی شغل و کار لازم در نظر نگرفته باشیم مانند کشاورزی هستیم که محصول خود را پس از تولید به دور بریزیم. اگرچه برخی این را باضرب المثل چاهی که برای صاحب خانه آب ندارد ولی برای چاه کن نان دارد پاسخ می دهند اما مصالح کشور چیزی نیست که با صرف هدف نان برای چاه کن آنرا بشود توجیه کرد. نکته دوم اینکه این عرضه هنگفت آموزش عالی در مقابل تقاضای بیش از حد از طرف جوانان است که در خیلی از موارد این تقاضا برای آموزش عالی نیست بلکه برای مدارک آموزش عالی است و در نتیجه پاسخی که از سوی موسسات ارائه کننده خدمات آموزش عالی دریافت می کنند نیز آموزش عالی نیست بلکه کلاسهای صوری با آموزشهای مشکل دار توسط بعضا اساتیدی که خود نیز به آن علم واقف نیستند می باشد. البته در برخی موارد نیز دانشجویان حتی برای دریافت مدرک تحصیلی نیز به دانشگاهها نمی آیند بلکه برای فرار از سربازی یا مواردی از این قبیل به سراغ دانشگاهها می روند. حال این سوال پیش می آید که آیا پاسخ گویی به این نیازهای جامعه ارزش اتلاف این همه سرمایه های ریالی و سرمایه های انسانی کشور شامل انبوه جمعیت باانرژی دانشجویان و اساتید و فرهیختگان جامعه را دارد؟
راه حل چیست؟ به نظر من یک راه حل که می توان به وزارت علوم و موسسات آموزشی دیگر مانند دانشگاه آزاد پیشنهاد کرد این است که در جلوی در اصلی دانشگاهها یک اتاق کوچک ایجاد کنند که در آن مدارک تحصیلی مختلف از فوق دیپلم و لیسانس تا دکتری، فوق دکتری و فوق فوق فوق دکتری در رشته های مختلف با تعداد زیاد در اختیار متقاضیان قرار دهند که در مقابل آن می توانند مبالغی را نیز دریافت نموده یا جهت رفاه حال بیشتر مردم به صورت اقساطی از مبلغ یارانه های نقدی آنان کسر کنند. این باعث می شود تا کسانی که صرفا به دنبال دریافت مدرک هستند بدون آنکه هزینه ای به دانشگاه و در حقیقت بیت المال یا به عبارت دیگر خودشان تحمیل کنند به مدرک مورد نظر خود بدون صرف عمر گرانمایه خود دست یابند.
سوالی که در مقابل این طرح پیش می آید این است که پس دانشگاهها و به عبارت دیگر کارکنان و اساتید دانشگاه چه کار کنند؟ پاسخ روشن است دانشگاهها می توانند با همین منوال فعلی به فعالیت خود ادامه دهند و فقط بخش امتحان و نمره دادن و نهایتا ارائه مدرک تحصیلی را از کار خود حذف کنند و دانشجویان را برای اخذ مدرک به اتاق مربوطه هدایت کنند.
ممکن است فکر کنید من قصد طنزپردازی دارم و این طرح از حداقل مبانی عقلی برخوردار نیست ولی من روی این طرح خیلی فکر کرده ام و مطمئنم آن سیستم آموزشی که می تواند بوعلی سینا بپرورد همین سیستم پیشنهادی است که در آن روزگاران هم مورد استفاده قرار می گرفت. با اجرای این طرح هیچ استادی نمی تواند بدون آمادگی در کلاس حاضر شود یا اینکه درسهایی را ارائه کند که در آن از تجربه و اطلاعات کافی برخوردار نیست چون اگر چنین کند خریداری ندارد و کسی در آن کلاس دانشجویی نخواهد کرد. از طرف دیگر هیچ دلیلی وجود ندارد که شخصی که قصد یادگیری ندارد به کلاسی برود و علاوه بر اتلاف وقت خود سرمایه های عمومی را از بین برده و در نهایت فقط در پی گرفتن نمره از استاد باشد.
من فکر می کنم این طرح نیاز به فکر و کار کارشناسی بیشتر داشته باشد ولی در نگاه اول به نظر می رسد که مشکلات سیستم آموزش فعلی را ندارد.
ضمنا من قصد دارم از این به بعد هر پنجشنبه ساعت 4 بعدازظهر یک مطلب جدید در اتاق من بگذارم. امیدوارم بتوانم وقت لازم را برای آن بدست آورم.

1390/08/26

تعداد بازدید:2465
نظرات شما

مسئولیت نظرات ارائه شده در این صفحه با شخص نویسنده آن است و اینجانب فقط مسئول پاسخ های خود هستم.